Tempura Futomaki Med Chilimasjones

God lørdag kjære lesere!
Jeg elsker japansk mat, og spesielt sushi. Dette er en stor kategori som inneholder mange varianter og spennende ingredienser. I dag vil jeg dele oppskriften på Tempura futomaki, en av de rettene jeg ofte bestiller. Man finner mange varianter av futomaki, men i min elsker jeg å ha chilimajones for ekstra kick, avokado for en kremet konsistens, og agurk mango for ekstra friskhet i tillegg 🙂
Jeg har tidligere delt oppskriften på tempura maki, der du også finner fremgangsmåte for risen og scampiene. Oppskriften finner du her! For fremgangsmåte på video, har jeg filmet hele prosessen, som du finner under høydepunkter på instagram.
Dette trenger du til 2 stk
Tilbehør
Fremgangsmåte
Hvordan ruller vi?
PS! Ønsker du å se fremgansmåte på video, sjekk gjerne instagram!
1. Start med å spre ca. 100 g ris på på grove siden av noriarket. Spre risen på ca. 2/3 av arket, og pris noen riskorn langs kanten øverst. Strø litt sesamfrø på risen.
2. Spre 1,5 ss chilimajones på risen som på bildet.
3. Legg deretter to skiver avokado, to skiver agurk og to skiver mango på noriarket.
4. Legg 4 tempura scampi, halene vendt inn mot hverandre sammen med resten av ingrediensene som på bildet.
5. Ta tak i matten og arket, brett over fyllet slik at den øverste enden pakker inn fyllet (akkurat som når du ruller et ark).
6. Press godt langs rullen. Rullen blir enklere å dele opp når den er stram.
7. Fortsett prosessen og dra hele arket ved hjelp av matten over til enden, slik at alt henger sammen.
8. Klem litt frem og tilbake slik at hele rullen blir fin og jevn. Pass på at du ikke presser altfor hardt.
Da har du en tempura futo maki foran deg 🙂 Her har jeg formet den firkantet, men du kan også lage den rund om du foretrekker det.
Bruk en skarp kniv og del rullen opp i 10-12 biter. Ha et våt håndkle ved siden av, så du kan rense kniven innimellom. Nytes med soyasaus, ingefær og wasabi.
TIPS:
- Jeg elsker som sagt mango i min for ekstra frisk smak, og agurk for ekstra crunch, men du kan utelate disse ingrediensene om du ønsker.
- Jeg liker rullene mine med tynt lag med ris, men skulle du foretrekke et tykkere lag, kan du bruke 150 g kokt sushi ris i hver rull i stedet.
Ønsker alle en strålende fin dag videre, og følg meg gjerne på mine sosiale medier for daglige updates og how-to-videoer 🙂
Klem TuTu



